• To All the Boys: Always and Forever

    To All the Boys: Always and Forever

    ★★½

    I mean it follows all the typical tropes of a romance and I knew everything that was happening before it happened. What happened to the love triangle they were setting up in the second movie?

  • Possessor

    Possessor

    ★★★

    It has the same confusing feel of vivarium but it was more entertaining

  • Love, Guaranteed

    Love, Guaranteed

    This is exactly what I expected it to be but worse

  • Death of Me

    Death of Me

    ★½

    Goodwill version of midsommar

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★★½

    This was definitely written to Marie from Malcolm.

    Both characters were acted well, the way each time someone argued made me switch sides was well done.

  • Southpaw

    Southpaw

    ★★½

    It was okay not all the emotional scenes worked for me. A few felt forced but giving a great actor a role of a father trying to be there for his daughter always works for me.

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★½

    This feels like one that’s gonna get better as it sits with you. Riz Ahmed had an amazing performance

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Watching this made me scared to put my arm around my girlfriend of nearly 3 years.

    The best part was how they gave Cassie hope with this perfect man but when he is given a tape that could give justice to Cassie’s friend but could incriminate him by association he pushes her to not use it to save his ass. It’s cool how there are many times that these characters have a chance to tell the truth and get away with little damage but instead they push to completely save them and in the end they all get caught.

  • Bad Education

    Bad Education

    ★★★½

    The most interesting part about this is how well the school did and how many great people came from that school while millions of dollars was being taken from the school

  • Manchester by the Sea

    Manchester by the Sea

    ★★★★★

    This was even better on the rewatch. The direction of this film makes more sense knowing how you want it to end. I love every performance in this movie and it has one of the best scenes in film

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★★★

    Tarantino does not follow a typical storyline. Everyone in this plays an amazing role

  • First Man

    First Man

    ★★★½

    Damien Chazelle back at it again with his story about greatness. You can tell the amount of research and love he had for this story in American history. I wish the Chazelle stare happened between Neil and Ed