Sort by

Rodrigo has logged 397 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Dune

Dune

1984
×
★★★
Edit this entry  
18
She's Out of My League

She's Out of My League

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Weekend

Weekend

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Beauty

American Beauty

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
14
300

300

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hulk

Hulk

2003
×
★★
Edit this entry  
11
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
08
In the Heart of the World

In the Heart of the World

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
01
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Foreign Land

Foreign Land

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
Read prior review Edit this entry  
28
Carlota Joaquina, Princess of Brazil

Carlota Joaquina, Princess of Brazil

1995
×
★★
Edit this entry  
22
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Two Rabbits

Two Rabbits

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Image Book

The Image Book

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★
Edit this entry  
11
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★
Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Edit this entry  
08
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★
Edit this entry  
07
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Love Me Forever or Never

Love Me Forever or Never

1986
×
★★★★
Edit this entry  
04
I Love You

I Love You

1981
×
★★★★
Edit this entry