khirsten has logged 97 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
Edit this entry  
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★
Edit this entry  
27
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Read prior review Edit this entry  
26
Fear

Fear

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Master

The Master

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Seance

Seance

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kuwaresma

Kuwaresma

2019
×
Edit this entry  
23
Work It

Work It

2020
×
Read prior review Edit this entry  
23
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
About Time

About Time

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
Edit this entry  
21
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
Edit this entry  
20
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
Edit this entry  
20
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
It Takes Two

It Takes Two

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Saw

Saw

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read prior review Edit this entry  
17
Daisies

Daisies

1966
×
Read the review Edit this entry  
17
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry