Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gia

Gia

1998
×
Read the review Edit this entry  
13
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
28
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trafic

Trafic

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry