Sort by

kho has logged 65 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
28
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trafic

Trafic

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
House

House

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
Read the review Edit this entry  
31
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Triadic Ballet

The Triadic Ballet

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry