• Raw

    Raw

    ★★★★½

    "i'm sure you'll find a solution honey"

    for a cannibal movie it's amazingly relatable

  • Water Lilies

    Water Lilies

    ★★★★★

    name a lesbian who hasn't been at least one of the characters in this movie. you can't!

  • Seven Samurai

    Seven Samurai

    ★★★★★

    they just dont make em like this anymore...

    shit! i wanna do something wild!

  • Nope

    Nope

    ★★★½

    walking out of the AMC at 86th street we came upon the carcass of a car that had just been on fire with a crowd gathering to take photos. felt appropriate.

    thought this was disjointed but very enjoyable.

  • Lost Highway

    Lost Highway

    ★★★★½

    you'll never have me

    4k at the ifc center!! personal intro vid from lynch!! patricia arquette!! patricia arquette!! 

  • Fire Island

    Fire Island

    ★★★★

    pride month and prejudice ❤️

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★

    i liked almost every part of this but thought as a whole it was unfulfilling. i needed bill murray's character to have more depth and he was basically just a scaffold for the vignettes. it felt like the plot as a whole had no roots because when we got to the end i hadnt learned anything more about him. it was almost there.

    the movie's greatest strength was that it was gorgeous. i loved the dark theater stage moment especially,…

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★½

    i appreciate this kind of movie for ~giving something unexpected to mainstream audiences~ but i thought the hype was greater than the movie itself.

    i liked it but i thought there were a few distracting plot holes and contradictions, and i didn't like the humor very much. ultimately it was a movie made for the same audience that loves superhero movies and not for me who categorically doesnt. like whereas some people really eat up action sequences, for me they're…

  • Just Like Heaven

    Just Like Heaven

    ★★

    mark ruffalo's career reveal as a LANDSCAPE ARCHITECT made this a lesbian movie. plus that random line where someone said every attractive man in san francisco is a lesbian that was great

  • Diabolique

    Diabolique

    ★★★★

    last few scenes were absolute bangers!!

  • Cléo from 5 to 7

    Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

    "this is soo cleo from 5 to 7" - me walking around new york very worried and wearing something crazy

  • Inland Empire

    Inland Empire

    ★★★★★

    Got to see this on the big screen at the IFC center for the occasion of the new restoration and it was truly a dream come true... with a little intro message from David Lynch himself!! 

    IM AFRAaaAaID!!