Letterboxd — Your life in film
Username or Email
Password
Remember
me
Forgotten
password
?
×
Search:
Khoi Vinh
Pro
Activity
Activity
Films
Diary
Reviews
Watchlist
Lists
Likes
Tags
Network
Stats
RSS feed for Khoi
Watched
Diary
Reviews
Ratings
Visibility Filters
Show all
Fade watched films
Filters
Show watched films
Hide watched films
Hide short films
Hide unreleased films
In your watchlist
Not in your watchlist
Sort by
Watched Date
Watched Date
When Added
Review Activity
Film Name
Release Date
Newest First
Earliest First
Khoi’s Rating
Highest First
Lowest First
Average Rating
Highest First
Lowest First
Film Length
Shortest First
Longest First
Film Popularity
Service
All Films
Amazon
Prime Video
Prime Video (subscription)
iTunes
More Services
PRO
Best Buy
CinemaNow
Crackle
DirecTV
DirectTV Cinema
EPIX
Fandango
FandangoNOW
Fandor
FilmStruck
FilmStruck+Criterion
Flixster
Google Play
HBO GO
Hulu
Hulu (subscription)
IndieFlix
Microsoft Movies & TV
Mubi
Netflix US
Netflix DVD
PlayStation Video
Redbox
Showtime Anytime
Starz Play
Sundance Now
Tribeca Shortlist
VHX
Vimeo On Demand
Vudu
YouTube
Powered by GoWatchIt
Genre
All
Action
Adventure
Animation
Comedy
Crime
Documentary
Drama
Family
Fantasy
History
Horror
Music
Mystery
Romance
Science Fiction
Thriller
TV Movie
War
Western
Decade
All
2020s
2010s
2000s
1990s
1980s
1970s
1960s
1950s
1940s
1930s
1920s
1910s
1900s
1890s
1880s
1870s
2015
All time
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2012
2011
2010
2009
2008
Rating
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
Khoi has
logged 61 entries for films during 2015.
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
Edit
You
Dec
2015
30
The Hateful Eight
2015
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
26
Ex Machina
2014
×
★★★
Read the review
Edit this entry
21
Angel Face
1952
×
★★
Edit this entry
20
Star Wars: The Force Awakens
2015
×
★★½
Read the review
Edit this entry
13
Spy
2015
×
★★
Edit this entry
09
Kingsman: The Secret Service
2014
×
★★½
Edit this entry
07
The Killing
1956
×
★★★★★
Edit this entry
04
Steve Jobs
2015
×
★★★★
Edit this entry
Nov
2015
28
12 Angry Men
1957
×
★★★★½
Edit this entry
21
Inside Out
2015
×
★★★½
Edit this entry
18
Spotlight
2015
×
★★★★½
Edit this entry
17
Taken 3
2014
×
★
Edit this entry
15
The Peanuts Movie
2015
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
14
Aliens
1986
×
★★★
Edit this entry
12
Alien
1979
×
★★★★
Edit this entry
11
Spotlight
2015
×
★★★★½
Edit this entry
07
Planes: Fire & Rescue
2014
×
★★
Edit this entry
05
Spectre
2015
×
★★
Read the review
Edit this entry
01
Planes
2013
×
★★
Edit this entry
Oct
2015
30
What We Do in the Shadows
2014
×
★★★½
Read prior review
Edit this entry
16
Taken 2
2012
×
★★½
Edit this entry
07
Sicario
2015
×
★★★★★
Edit this entry
Sep
2015
24
His Kind of Woman
1951
×
★★
Edit this entry
24
Blackhat
2015
×
★½
Edit this entry
23
Our Man in Havana
1959
×
★★
Edit this entry
21
The Asphalt Jungle
1950
×
★★★★★
Edit this entry
12
Selma
2014
×
★★
Edit this entry
12
Dear White People
2014
×
★★
Edit this entry
12
A Most Violent Year
2014
×
★★★
Edit this entry
Aug
2015
27
Mission: Impossible III
2006
×
★★★
Edit this entry
18
Jack Reacher
2012
×
★★★
Read prior review
Edit this entry
15
Mission: Impossible - Rogue Nation
2015
×
★★★★
Edit this entry
09
Mission: Impossible
1996
×
★★½
Read prior review
Edit this entry
08
Rust and Bone
2012
×
★★★½
Edit this entry
07
Mission: Impossible - Rogue Nation
2015
×
★★★★
Edit this entry
Jul
2015
30
Trainwreck
2015
×
★★★
Edit this entry
25
Ant-Man
2015
×
★★★
Read the review
Edit this entry
25
Everly
2014
×
½
Edit this entry
17
Nightcrawler
2014
×
★★★½
Edit this entry
09
The Andromeda Strain
1971
×
★½
Edit this entry
Jun
2015
28
They Came Together
2014
×
★★★
Edit this entry
24
Inherent Vice
2014
×
★★★½
Edit this entry
15
Paddington
2014
×
★★★
Edit this entry
15
Glengarry Glen Ross
1992
×
★★★★★
Edit this entry
05
Mad Max: Fury Road
2015
×
★★★★½
Edit this entry
May
2015
29
Face/Off
1997
×
★★½
Edit this entry
21
Mad Max: Fury Road
2015
×
★★★★½
Edit this entry
02
Avengers: Age of Ultron
2015
×
★★½
Edit this entry
Apr
2015
19
Home
2015
×
★★★
Edit this entry
17
My Gun Is Quick
1957
×
★★★
Edit this entry
Newer
Older
1
2