Sort by

Khoi has logged 219 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Abominable

Abominable

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wedding Guest

The Wedding Guest

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Thirst

Thirst

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wolf's Call

The Wolf's Call

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Okja

Okja

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★
Edit this entry  
29
Chris Claremont's X-Men

Chris Claremont's X-Men

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shadow

Shadow

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Young Sherlock Holmes

Young Sherlock Holmes

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
I Knew Her Well

I Knew Her Well

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anna

Anna

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry