Sort by

Khoi has logged 215 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Treasure Island

Treasure Island

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
29
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mulan

Mulan

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Other Music

Other Music

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
Read the review Edit this entry  
17
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
I'm No Angel

I'm No Angel

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John McEnroe: In the Realm of Perfection

John McEnroe: In the Realm of Perfection

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Widow Couderc

The Widow Couderc

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Phantom Tollbooth

The Phantom Tollbooth

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
Read the review Edit this entry  
04
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Jasper Mall

Jasper Mall

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hanzo the Razor: Sword of Justice

Hanzo the Razor: Sword of Justice

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
Read the review Edit this entry  
28
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry