Sort by

Khoi has logged 217 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dog

Dog

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carmen

Carmen

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anaïs in Love

Anaïs in Love

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Stranger

The Stranger

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost Bullet 2

Lost Bullet 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Northman

The Northman

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Athena

Athena

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Pink Panther

The Pink Panther

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fast & Feel Love

Fast & Feel Love

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Monkey Man

Monkey Man

2024
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
DC League of Super-Pets

DC League of Super-Pets

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
...And God Created Woman

...And God Created Woman

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Read the review Edit this entry  
25
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maelström

Maelström

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry