2015

Khoi Vinh Khoi Vinh’s year in review

Khoi’s highest rated films

  • Body Heat

    ★★★★★

  • Glengarry Glen Ross

    ★★★★★

  • The Asphalt Jungle

    ★★★★★

  • The Killing

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • Spotlight

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 61 Films watched
  • 5.1 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Blast of Silence

Jan 4

Most Watched

Spotlight

twice

Mission: Impossible - Rogue Nation

twice

Mad Max: Fury Road

twice

Last Film

The Hateful Eight

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
30 films
Thriller
28 films
Action
27 films
Crime
20 films
Comedy
17 films
Adventure
16 films
Sci Fi
12 films
Romance
8 films
Mystery
7 films
Family
6 films
USA
56 films
UK
14 films
France
6 films
Australia
2 films
Germany
2 films
Canada
2 films
China
2 films
Mexico
1 film
English
61 films
German
7 films
Spanish
7 films
French
6 films
Italian
5 films
Arabic
3 films
Turkish
2 films
Chinese
2 films
Czech
2 films
Swedish
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Planes
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

My Gun Is Quick
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2015

  • The Hateful Eight
  • Ex Machina
  • Angel Face
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Spy
  • Kingsman: The Secret Service
  • The Killing
  • Steve Jobs
  • 12 Angry Men
  • Inside Out
  • Spotlight
  • Taken 3
  • The Peanuts Movie
  • Aliens
  • Alien
  • Spotlight
  • Planes: Fire & Rescue
  • Spectre
  • Planes
  • What We Do in the Shadows
  • Taken 2
  • Sicario
  • His Kind of Woman
  • Blackhat
  • Our Man in Havana
  • The Asphalt Jungle
  • Selma
  • Dear White People
  • A Most Violent Year
  • Mission: Impossible III
  • Jack Reacher
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible
  • Rust and Bone
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Trainwreck
  • Ant-Man
  • Everly
  • Nightcrawler
  • The Andromeda Strain
  • They Came Together
  • Inherent Vice
  • Paddington
  • Glengarry Glen Ross
  • Mad Max: Fury Road
  • Face/Off
  • Mad Max: Fury Road
  • Avengers: Age of Ultron
  • Home
  • My Gun Is Quick
  • Fury
  • Furious 7
  • Unknown
  • Short Term 12
  • Body Heat
  • 12 Years a Slave
  • The History of Future Folk
  • Taken
  • Romancing the Stone
  • Magic in the Moonlight
  • Blast of Silence

Highly rated films Khoi missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • Room
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Son of Saul

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more