By week

Jan Dec
  • 239 Films watched
  • 19.9 Average per month
  • 4.6 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Midnight Sky

Jan 1

Last Film

Benedetta

Dec 30

Diary Milestones

Yellow Rose
50th Mar 8
O Brother, Where Art Thou?
100th Jun 2
Chicken Run
150th Aug 14
The French Dispatch
200th Oct 22

Most Watched

Dune

4 times

No Time to Die

twice

Captain America: Civil War

twice

Moonrise Kingdom

twice

Wrath of Man

twice

Tenet

twice

Genres, countries & languages

Drama
104 films
Comedy
76 films
Action
72 films
Adventure
71 films
Thriller
60 films
Crime
51 films
Sci Fi
41 films
Family
32 films
Animation
28 films
Romance
28 films
USA
189 films
UK
43 films
France
27 films
Canada
9 films
Italy
8 films
Germany
8 films
Spain
6 films
Sweden
5 films
Denmark
5 films
Japan
5 films
English
198 films
French
19 films
Japanese
5 films
Italian
4 films
Swedish
2 films
Danish
2 films
German
2 films
Chinese
2 films
Tagalog
1 film
Korean
1 film
Crime
Average 3.40
Thriller
Average 3.36
Documentary
Average 3.25
Romance
Average 3.20
Drama
Average 3.17
War
Average 3.17
Western
Average 3.06
Horror
Average 3.00
History
Average 3.00
Music
Average 3.00
Italy
Average 3.50
Germany
Average 3.38
Denmark
Average 3.30
Spain
Average 3.17
France
Average 3.13
China
Average 3.12
UK
Average 3.10
Japan
Average 3.00
Sweden
Average 3.00
USA
Average 2.98
Italian
Average 3.50
French
Average 3.11
Japanese
Average 3.00
English
Average 2.97

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 39 Added 139

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Khoi’s most liked review

Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

★★

When I heard Disney was going to make an animated adventure set in Southeast Asia I was genuinely worried about the challenge they’d undertaken. Everyone knows that countries like Thailand, Laos, Cambodia, Vietnam, Indonesia et. al. are so culturally bland and uninteresting with so few stories to tell, and that…

More reviews

Khoi’s most liked list

Highs and lows

Highest average

The Beatles: Get Back
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Justice League
Average weighted rating:

1.9

Most popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most obscure

The Perfect Game

Rated higher than average Patron

The Asphalt Jungle

★★★★★ vs 3.85

Miami Vice

★★★★½ vs 3.37

Holiday

★★★★★ vs 3.93

Sicario

★★★★★ vs 3.96

I Am Waiting

★★★★½ vs 3.47

The Taking of Pelham One Two Three

★★★★★ vs 4.03

Rated lower than average Patron

Au Hasard Balthazar

vs 4.06

The Darjeeling Limited

vs 3.79

The Prestige

★½ vs 4.22

Bill & Ted's Excellent Adventure

vs 3.63

Ron's Gone Wrong

vs 3.30

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

★½ vs 3.73

Films Khoi watched in 2021

  • Benedetta
  • The Royal Tenenbaums
  • The Beatles: Get Back
  • Holiday
  • Mission: Impossible – Ghost Protocol
  • The Matrix Resurrections
  • Champion
  • The Grinch
  • Spider-Man: No Way Home
  • Ron's Gone Wrong
  • The Hand of God
  • Passing
  • The French Connection
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Mr. Jealousy
  • Licorice Pizza
  • Kicking and Screaming
  • Somewhere in the Night
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Point Blank
  • In the Cut
  • Dune
  • Paddington
  • Neighboring Sounds
  • The Harder They Fall
  • Hangover Square
  • Sicario
  • Blade Runner 2049
  • Touchez Pas au Grisbi
  • Pig
  • Thor: Ragnarok
  • Dune
  • Dune
  • Werewolves Within
  • Dune
  • Dune
  • Undine
  • Escape from New York
  • Willow
  • The French Dispatch
  • The Bride of Frankenstein
  • Out of the Past
  • No Time to Die
  • Street Gang: How We Got to Sesame Street
  • Devil in a Blue Dress
  • The Asphalt Jungle
  • The Postman Always Rings Twice
  • The Postman Always Rings Twice
  • Chan Is Missing
  • The Trouble with Harry
  • Darkest Hour
  • Strange Days
  • No Time to Die
  • Le Doulos
  • Au Hasard Balthazar
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • F9
  • The Many Saints of Newark
  • The Panic in Needle Park
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • His Girl Friday
  • Mouchette
  • Kate
  • L'Argent
  • The 400 Blows
  • The Card Counter
  • Just Another Girl on the I.R.T.
  • Moonstruck
  • The Big Risk
  • Captain America: Civil War
  • Bluebeard's Eighth Wife
  • The Mark of Zorro
  • Cluny Brown
  • The Kid Who Would Be King
  • Gravity
  • Crimson Tide
  • Excalibur
  • Moonrise Kingdom
  • The Darjeeling Limited
  • Pete's Dragon
  • Hard Ticket to Hawaii
  • Eyes of Laura Mars
  • Black Panther
  • The Grand Budapest Hotel
  • Babe
  • A Shot in the Dark
  • The Avengers
  • The Green Knight
  • The Bedroom Window
  • Chicken Run
  • Fantastic Mr. Fox
  • Blow Out
  • Moonrise Kingdom
  • Guardians of the Galaxy
  • Mädchen in Uniform
  • The Swimming Pool
  • The Suicide Squad
  • Knives Out
  • Jolt
  • Wrath of Man
  • Married to the Mob
  • Lonely Are the Brave
  • Señorita
  • The Paper Tigers
  • The Prestige
  • That Obscure Object of Desire
  • Black Widow
  • Beyond the Valley of the Dolls
  • Minority Report
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Ava
  • Man Push Cart
  • Unbreakable
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Ant-Man and the Wasp
  • Ant-Man
  • After Hours
  • Heat
  • Isle of Dogs
  • No Sudden Move
  • King Kong
  • The Ice Road
  • El Condor
  • The Gambler
  • Force of Evil
  • Thor
  • A Woman, a Gun and a Noodle Shop
  • Riders of Justice
  • The Rules of the Game
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Luca
  • Miami Vice
  • Italianamerican
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Bram Stoker's Dracula
  • GoodFellas
  • Smooth Talk
  • Cruising
  • Star Wars
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Private Life
  • Thirty Seconds Over Tokyo
  • House of Games
  • The Last Detail
  • Love and Monsters
  • Whisper of the Heart
  • Raining in the Mountain
  • Wrath of Man
  • The Set-Up
  • Iron Man 2
  • The Watchmaker of St. Paul
  • Roman Holiday
  • The Courier
  • Top Secret!
  • Rear Window
  • Tom Clancy's Without Remorse
  • The Mercenary
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Kid Detective
  • Godzilla vs. Kong
  • Searching for Bobby Fischer
  • Midnight Run
  • Death Rides a Horse
  • Nobody
  • National Treasure
  • The Big Gundown
  • Flushed Away
  • Man of Steel
  • The Apple Dumpling Gang
  • Zootopia
  • The Mighty Ducks
  • Yellow Submarine
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Iron Man
  • The Old Man & the Gun
  • The Dig
  • Hot Shots!
  • The Aristocats
  • The Outpost
  • Persona
  • Justice League
  • Palm Springs
  • Treasure Planet
  • Boss Level
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Zack Snyder's Justice League
  • The Pirates! In an Adventure with Scientists!
  • Evil Under the Sun
  • Take Aim at the Police Van
  • Yellow Rose
  • Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith
  • A Very Curious Girl
  • Nomadland
  • Raya and the Last Dragon
  • Picnic at Hanging Rock
  • All Dogs Go to Heaven
  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • The Sword in the Stone
  • The Lego Batman Movie
  • The Passion of Anna
  • Judas and the Black Messiah
  • Faces Places
  • Support the Girls
  • Inception

See all 239

World map

Highly rated films Khoi is yet to see

  • Gintama: The Very Final
  • Revue Starlight: The Movie
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Quo Vadis, Aida?
  • C'mon C'mon
  • Mass
  • The Summit of the Gods
  • Great Freedom

Highly rated with Khoi’s friends Patron

  • The Beatles: Get Back
  • The Matrix
  • When Harry Met Sally...
  • Spider-Man 2
  • Halloween
  • Bo Burnham: Inside
  • Casino Royale
  • Licorice Pizza
  • Minari
  • Sound of Metal
  • In the Mood for Love
  • Drive My Car
  • Petite Maman
  • Thief
  • Memoria
  • The Father
  • Dune
  • Spider-Man
  • Titane
  • The Power of the Dog
  • West Side Story
  • Judas and the Black Messiah
  • The Worst Person in the World
  • Soul
  • Red Rocket
  • Avengers: Infinity War
  • Guardians of the Galaxy
  • Squid Game
  • Nomadland
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Green Knight
  • Pig
  • The Last Duel
  • Bergman Island
  • Loki
  • Captain America: Civil War
  • Candyman
  • The Kid Detective
  • Spencer
  • Palm Springs
  • The Velvet Underground
  • One Night in Miami...
  • The Tragedy of Macbeth
  • Shiva Baby
  • Benedetta
  • Spider-Man: Homecoming
  • The French Dispatch
  • Tenet
  • Another Round
  • The Lost Daughter
  • Promising Young Woman
  • CODA
  • Luca
  • C'mon C'mon
  • Riders of Justice
  • Saint Maud
  • The Harder They Fall
  • No Sudden Move

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more