Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Seven Years in Tibet

Seven Years in Tibet

1997
×
★★★
Edit this entry  
14
The Scorpion King

The Scorpion King

2002
×
★★★½
Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★
Edit this entry  
10
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Troy

Troy

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
Edit this entry  
06
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
Edit this entry  
06
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
Edit this entry  
28
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
Edit this entry  
16
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
Edit this entry  
06
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Edit this entry  
20
Glass

Glass

2019
×
Edit this entry  
19
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
Edit this entry  
12
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
Edit this entry  
26
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
Edit this entry  
20
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
Edit this entry  
19
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Edit this entry