Sort by

kathleen has logged 217 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sightless

Sightless

2020
×
★½
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★
Edit this entry  
19
Emma.

Emma.

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Little Rascals

The Little Rascals

1994
×
★★★
Edit this entry  
17
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
USS Indianapolis: Men of Courage

USS Indianapolis: Men of Courage

2016
×
★★
Edit this entry  
09
The Power of One

The Power of One

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Jonas Brothers Family Roast

Jonas Brothers Family Roast

2021
×
★★
Edit this entry  
27
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Adele One Night Only

Adele One Night Only

2021
×
Edit this entry  
20
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Escape

No Escape

2015
×
★½
Edit this entry  
06
Being James Bond

Being James Bond

2021
×
Edit this entry  
05
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★½
Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★
Edit this entry  
11
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry