Highest rated films

  • The Lobster

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Shaun the Sheep Movie

    ★★★★★

  • Love & Peace

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • The Invitation

    ★★★★½

  • Bone Tomahawk

    ★★★★½

  • Magic Mike XXL

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★★

  • The Green Mile

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★★

  • The Mask

    ★★★★★

  • Mad Max

    ★★★★★

  • Foxcatcher

    ★★★★★

  • Little Shop of Horrors

    ★★★★★

  • Drag Me to Hell

    ★★★★★

  • Speed Racer

    ★★★★★

  • The Fall

    ★★★★★

  • The House of the Devil

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 326 Films watched
  • 27.2 Average per month
  • 6.3 Average per week

Milestones

First Film

Mortadelo and Filemon: Mission Implausible

Jan 3

Most Watched

The Lobster

twice

Last Film

Irrational Man

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Thriller
119 films
Horror
107 films
Comedy
104 films
Drama
93 films
Action
79 films
Sci Fi
62 films
Adventure
47 films
Crime
46 films
Mystery
40 films
Romance
23 films
USA
256 films
UK
31 films
France
24 films
Spain
16 films
Canada
15 films
Germany
14 films
Australia
10 films
Belgium
7 films
Israel
6 films
Netherlands
6 films
English
301 films
Spanish
34 films
French
29 films
German
15 films
Italian
12 films
Japanese
7 films
Russian
7 films
Portuguese
4 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 36 Added 42

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Kiko’s most liked review

Wild Tales

★★★★½

Tales from la concha de tu madre.

More reviews

Kiko’s most liked list

Satanic Sources - Film List (La Iglesia de Satán recomienda...)

Encontré esta joya vía Angel Sala.

Satanic Sources - Film List

This is the list as originally published in Magistra Blanche Barton’s The Church of Satan as approved by Magus Anton Szandor LaVey.


www.churchofsatan.com/sources-film-list.php

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Human Centipede 3 (Final Sequence)
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Dealer

Films Kiko watched in 2015

  • Irrational Man
  • The Peanuts Movie
  • Black Christmas
  • Hotel Transylvania 2
  • The NeverEnding Story
  • Victoria
  • Eagle Eye
  • Basic Instinct
  • The Exorcist III
  • Trancers
  • Drag Me to Hell
  • Scouts Guide to the Zombie Apocalypse
  • The Shadow
  • Crimson Peak
  • The Silence of the Hams
  • Fatal Instinct
  • The Visit
  • Disturbia
  • The Ridiculous 6
  • G.I. Joe: The Rise of Cobra
  • The Walk
  • The Dark Half
  • The Redemption of the Devil
  • A Very Murray Christmas
  • The Little Prince
  • The Stone Roses: Made of Stone
  • The Believers
  • Cowspiracy: The Sustainability Secret
  • Poltergeist
  • To Live and Die in L.A.
  • Maniac
  • Jersey Boys
  • Ted 2
  • No Escape
  • Flatliners
  • The Fall
  • I Spit on Your Grave III: Vengeance is Mine
  • Negociador
  • Minions
  • Spectre
  • The Happening
  • Mumford
  • Halloween II
  • Halloween
  • Fantastic Four
  • The Lobster
  • The Lobster
  • Howl
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Sicario
  • Ghosts of Mars
  • Night of the Creeps
  • Cold Fish
  • Demon
  • Hitchcock/Truffaut
  • The Blackcoat's Daughter
  • Macbeth
  • Green Room
  • Bone Tomahawk
  • Nina Forever
  • Night Fare
  • The Invitation
  • The Final Girls
  • The Demolisher
  • Love & Peace
  • Baskın
  • Summer Camp
  • Tales of Halloween
  • Knock Knock
  • The Gift
  • The Brand New Testament
  • Martyrs
  • The Witch
  • Mr. Right
  • Cooties
  • Anabel
  • The Long Kiss Goodnight
  • The Martian
  • Pixels
  • Inside Out
  • House of 1000 Corpses
  • Speed Racer
  • Not Another Teen Movie
  • The Majestic
  • Everly
  • Cat People
  • Don't Look Now
  • The Green Mile
  • The Shawshank Redemption
  • The House of the Devil
  • The Quick and the Dead
  • The Girl Next Door
  • Furious 7
  • The Dead Zone
  • Toy Soldiers
  • Last Shift
  • The Trip to Italy
  • The Trip
  • Nighthawks
  • Blown Away
  • Silent Rage
  • 7 Days in Hell
  • Piranha 3DD
  • Piranha 3D
  • CB4
  • Double Team
  • Amazing Journey - The Story of The Who
  • Role Models
  • The Mask
  • The Incredible Burt Wonderstone
  • American Ultra
  • Mama
  • The Last Wave
  • Lenny
  • Much Ado About Nothing
  • Wrong Turn 2: Dead End
  • Love & Mercy
  • Hard Rock Zombies
  • Amazon Women on the Moon
  • Absolute Power
  • Shocker
  • Vacation
  • Self/less
  • Our Idiot Brother
  • They Came Together
  • JCVD
  • Entourage
  • Demetri Martin: Live (At The Time)
  • Cop Car
  • Clown
  • Grown Ups
  • Big Daddy
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • I Love You, Man
  • Stung
  • Airheads
  • Tommy Boy
  • Unfriended
  • Happy Gilmore
  • Love
  • Hercules
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Longest Yard
  • Blended
  • The Brothers Solomon
  • I Now Pronounce You Chuck & Larry
  • The Parallax View
  • Cobain: Montage of Heck
  • Breakdown
  • Wet Hot American Summer
  • The People Under the Stairs
  • Ant-Man
  • Commando
  • While We're Young
  • King Solomon's Mines
  • Magic Mike XXL
  • The Samurai
  • Top Secret!
  • Time Lapse
  • Clue
  • Creep
  • Terminator Genisys
  • I'm So Excited!
  • San Andreas
  • Oldboy
  • Hot Tub Time Machine 2
  • Wolfen
  • Spy
  • The Entity
  • Rage of Honor
  • Casa De Mi Padre
  • Inherent Vice
  • Feast III: The Happy Finish
  • Feast II: Sloppy Seconds
  • Feast
  • The Nightmare
  • The Heat
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Terminator
  • The Curse of Frankenstein
  • Get Hard
  • Jurassic World
  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
  • Revenge of the Ninja
  • Unfinished Business
  • Stone Cold
  • The Human Centipede 3 (Final Sequence)
  • ABCs of Death 2
  • Project Almanac
  • The Long Way Home
  • Tomorrowland
  • Ex Machina
  • Body Bags
  • Poltergeist III
  • Poltergeist II: The Other Side
  • Poltergeist
  • 2001: A Space Odyssey
  • Mad Max: Fury Road
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Mad Max 2
  • Mad Max

See all 326

World Map

Highly rated films Kiko is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Mustang
  • Carol
  • Don't Be Bad

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more