Highest rated films

  • The Nice Guys

    ★★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★½

  • Deadpool

    ★★★★

  • Sausage Party

    ★★★★

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★

  • The Autopsy of Jane Doe

    ★★★★

  • Elle

    ★★★★

  • The Shallows

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★★

  • Twelve Monkeys

    ★★★★★

  • Blow Out

    ★★★★★

  • Safe

    ★★★★★

  • High-Rise

    ★★★★★

  • Hardcore Henry

    ★★★★★

  • The Stuff

    ★★★★★

  • Vampires

    ★★★★★

  • Evolution

    ★★★★★

  • Femme Fatale

    ★★★★★

  • Raising Cain

    ★★★★★

  • The Club

    ★★★★★

  • Centurion

    ★★★★★

  • I Drink Your Blood

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 201 Films watched
  • 16.8 Average per month
  • 3.9 Average per week

Milestones

First Film

Star Wars: The Force Awakens

Jan 3

Last Film

Passengers

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Thriller
86 films
Drama
72 films
Horror
68 films
Comedy
55 films
Action
50 films
Crime
38 films
Sci Fi
30 films
Mystery
27 films
Adventure
23 films
Fantasy
14 films
USA
147 films
UK
28 films
France
20 films
Spain
18 films
Canada
11 films
Germany
8 films
Australia
4 films
Belgium
4 films
Mexico
3 films
Hungary
3 films
English
176 films
Spanish
27 films
French
17 films
German
15 films
Italian
7 films
Russian
5 films
Arabic
4 films
Polish
3 films
Latin
3 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 15

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Kiko’s most liked review

Jackie Brown

★★★★★

Con 19 años, en el cine, pensé que me había aburrido y que estaba lejos de su anterior trabajo. Con el paso de los años, es la peli de QT que más veces he visto, la única banda sonora que compré en vinilo y, creo, mi favorita. Hacerse mayor es…

More reviews

Kiko’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Yoga Hosers
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Kill Bill: Vol. 1
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Body Confusion

Films Kiko watched in 2016

  • Passengers
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Siren
  • The Eyes of My Mother
  • End of the Century: The Story of the Ramones
  • Sully
  • Special Effects
  • Prince of Darkness
  • Army of One
  • Hell or High Water
  • War Dogs
  • The Revenant
  • In a Valley of Violence
  • Trainspotting
  • Phantasm: Ravager
  • Supersonic
  • The Accountant
  • Sausage Party
  • Don't Breathe
  • Train to Busan
  • The Untouchables
  • Haunted Honeymoon
  • Identity
  • Raising Cain
  • Femme Fatale
  • Young Frankenstein
  • The Black Dahlia
  • De Palma
  • The Good Neighbor
  • Sisters
  • Phantasm IV: Oblivion
  • Phantasm III: Lord of the Dead
  • The Magnificent Seven
  • Phantasm II
  • Body Double
  • Blair Witch
  • Call Me Lucky
  • Shock
  • The Neighbor
  • Assault on Precinct 13
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Blazing Saddles
  • Hanky Panky
  • The Backwoods
  • Hollow Man
  • The Mind's Eye
  • Guernica
  • The Conjuring 2
  • Shoot to Kill
  • Star Trek Beyond
  • Starship Troopers
  • Ghostbusters
  • Ghostbusters
  • Stretch
  • Louis C.K.: Live at The Comedy Store
  • The Puppet Masters
  • 47 Meters Down
  • Jacob's Ladder
  • Centurion
  • Keanu
  • The Arrival
  • Suicide Squad
  • The Secret Life of Pets
  • Jason Bourne
  • The Shallows
  • Year of the Horse
  • Rolling Papers
  • Holidays
  • El asombroso mundo de Borjamari y Pocholo
  • Blow Out
  • Year of the Dragon
  • The Wailing
  • Best Seller
  • Predator 2
  • Frantic
  • Team Foxcatcher
  • Jim Jefferies: Freedumb
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Carnage Park
  • The Neon Demon
  • Eye in the Sky
  • Midnight Special
  • Bloodsucking Bastards
  • Creed
  • A Return to Salem's Lot
  • The Thing
  • Elle
  • Vampires
  • Burke & Hare
  • Black Caesar
  • Bordello of Blood
  • D.O.A.
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • Body Confusion
  • Dolores Claiborne
  • The Monster Squad
  • Kill Your Friends
  • The Ones Below
  • Stargate
  • Colors
  • Bug
  • Trick 'r Treat
  • Munich
  • The Guardian
  • Grimsby
  • London Has Fallen
  • The Do-Over
  • Zootopia
  • Twelve Monkeys
  • Nada en la nevera
  • Special Correspondents
  • Hardware
  • The Nice Guys
  • Intruders
  • The Contestant
  • The Dyatlov Pass Incident
  • Turbo Kid
  • Captain America: Civil War
  • Toro
  • Digging for Fire
  • I Am Wrath
  • Son of Saul
  • Q
  • Goodnight Mommy
  • Tales from the Crypt: Demon Knight
  • The Stuff
  • Darling
  • Hardcore Henry
  • Yoga Hosers
  • The Call Up
  • Evil Games
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • 31
  • The Similars
  • The Wave
  • Long Weekend
  • Rabid Dogs
  • Men & Chicken
  • Cohen and Tate
  • Extinction
  • The Pack
  • Insomnia
  • Blackhat
  • Pee-wee's Big Holiday
  • The Cannibal Man
  • 10 Cloverfield Lane
  • High-Rise
  • Ms .45
  • Victor Frankenstein
  • Daddy's Home
  • Chasing Banksy
  • I Drink Your Blood
  • That's Sexploitation!
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Mademoiselle
  • Safe
  • Singapore Sling
  • Innocence
  • Out of the Blue
  • Evolution
  • Trouble Every Day
  • 11 Minutes
  • Krampus
  • Possession
  • Amy
  • My Big Night
  • The Mummy
  • Don Verdean
  • The Night Before
  • The Poughkeepsie Tapes
  • 12 Angry Men
  • The Kid Stays in the Picture
  • Zoolander 2
  • Deadpool
  • Spotlight
  • Steve Jobs
  • Dying Beyond Their Means
  • Zodiac
  • Dawn Breaks, Which Is No Small Thing
  • Spy Time
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Straight Outta Compton
  • Regression
  • Samurai Cop
  • The Howling
  • Dead Silence
  • Lockout
  • Retribution
  • Jeruzalem
  • Bridge of Spies
  • Possessed
  • 30 Days of Night
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • Making a Murderer
  • Jackie Brown
  • The Club
  • The Hateful Eight
  • A Most Violent Year
  • Dead Heat
  • Star Wars: The Force Awakens

World Map

Highly rated films Kiko is yet to see

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Moonlight
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • Aquarius
  • A Silent Voice

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more