Highest rated films

  • Psycho Goreman

    ★★★★★

  • Beastie Boys Story

    ★★★★★

  • Last and First Men

    ★★★★★

  • Riot Police

    ★★★★★

  • Solar Noise

    ★★★★★

  • The King of Staten Island

    ★★★★½

  • The Outsider

    ★★★★½

  • Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

    ★★★★½

  • Primer

    ★★★★★

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★★

  • Jeepers Creepers

    ★★★★★

  • Bait

    ★★★★★

  • The Executioner

    ★★★★★

  • Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show

    ★★★★★

  • Father's Day

    ★★★★★

  • Apaches

    ★★★★★

  • The Birthday

    ★★★★★

  • Pájaros de ciudad

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Border

    ★★★★½

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★½

  • Lux Æterna

    ★★★★½

  • Grand Piano

    ★★★★½

  • Busting

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 209 Films watched
  • 17.4 Average per month
  • 4 Average per week

Milestones

First Film

Seven

Jan 2

Last Film

Saw IV

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
73 films
Thriller
71 films
Horror
70 films
Comedy
61 films
Action
41 films
Crime
34 films
Sci Fi
29 films
Mystery
28 films
Fantasy
18 films
Documentary
17 films
USA
117 films
Spain
43 films
UK
26 films
France
14 films
Canada
12 films
Germany
7 films
Australia
5 films
Argentina
5 films
Sweden
5 films
Belgium
4 films
English
157 films
Spanish
54 films
French
13 films
German
8 films
Hungarian
4 films
Polish
4 films
Portuguese
4 films
Italian
3 films
Arabic
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 18 Added 33

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Kiko’s most liked review

Coven

★★★★

Posiblemente mi película española del año.
Estas Brujercitas, la mayoría primerizas, tienen un talento y una espontaneidad que, como las mires a los ojos, te hechizan y te joden.
Al loro a la edición de Teresa Font, historia de nuestro cine y lección de cómo se monta una peli.
Estupendo uso del ratio y alguna de las imágenes más hermosas del año.
Una película contagiosa.

More reviews

Kiko’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

8:46
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Jeepers Creepers 3
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Uncut Gems
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Pájaros de ciudad

Films Kiko watched in 2020

  • Saw IV
  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart
  • Saw III
  • The National Shotgun
  • Saw II
  • The Muppet Christmas Carol
  • The Star Chamber
  • Hunter Hunter
  • Survival Skills
  • Border
  • The Adventures of Elmo in Grouchland
  • Penguins of Madagascar
  • S.W.A.T.
  • Soul
  • Freaky
  • Hopper/Welles
  • Lake Mungo
  • Running Scared
  • The Keep
  • Saint Maud
  • Boss Level
  • The Presidio
  • Busting
  • Outland
  • Diego Maradona
  • Belushi
  • The Personal History of David Copperfield
  • Dear Werner (Walking on Cinema)
  • Chowboys
  • The Editor
  • The Executioner
  • Sweat
  • Manborg
  • Father's Day
  • The Fanatic
  • Patria
  • The New Mutants
  • Endings, Beginnings
  • Godforsaken
  • The Strings
  • Mutant Action
  • Jeepers Creepers 2
  • Jeepers Creepers 3
  • Jeepers Creepers
  • Happy Death Day 2U
  • Solar Noise
  • The Field Guide to Evil
  • She Dies Tomorrow
  • Lilo & Stitch
  • For Madmen Only
  • Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • History of the Occult
  • The Barcelona Vampiress
  • The Show
  • Post Mortem
  • Lux Æterna
  • Ane Is Missing
  • Alone
  • Psycho Goreman
  • Mandibles
  • The King of Staten Island
  • Hubie Halloween
  • Riot Police
  • Corpus Christi
  • Coven
  • You Don't Nomi
  • The Vigil
  • The Room
  • Toy Story
  • Antebellum
  • Universal Soldier: Day of Reckoning
  • Æon Flux
  • It Chapter Two
  • The Social Dilemma
  • An Optical Illusion - Interval
  • Destroyer
  • Sea Fever
  • Near Dark
  • The Paramedic
  • Some Time Later
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Let's Scare Jessica to Death
  • Narrow Margin
  • Bill & Ted Face the Music
  • Selfie
  • Unknown Origins
  • Los europeos
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Fallen
  • Mortal Kombat
  • Mortal
  • Host
  • The Golden Glove
  • The Gentlemen
  • An American Pickle
  • Nothing but Trouble
  • The Domino Principle
  • The Love Witch
  • Angel Heart
  • Josie and the Pussycats
  • Just Don't Think I'll Scream
  • Jim Jefferies: Intolerant
  • Music and Lyrics
  • Last and First Men
  • Eastern
  • Strasbourg 1518
  • Pelican Blood
  • Ice Cream Man
  • About a Boy
  • Dead Presidents
  • After Midnight
  • The Outsider
  • Corporate Animals
  • The Taking of Deborah Logan
  • Vice Squad
  • True History of the Kelly Gang
  • Reno 911!: Miami
  • The Telephone Box
  • Primer
  • A White, White Day
  • Apaches
  • Fade
  • Agnosia
  • The Last of the Finest
  • Grand Piano
  • The Birthday
  • 8:46
  • The Vast of Night
  • Becky
  • Torrente 5
  • Torrente 4: Lethal crisis
  • Torrente 3: The Protector
  • Torrente 2: Mission in Marbella
  • Down
  • Torrente, the Dumb Arm of the Law
  • Pilgrim
  • Come to Daddy
  • The Lovebirds
  • Pooka!
  • The Wrong Missy
  • Madrid, int.
  • Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill
  • The Golden Legend
  • 99.9: The Frequency of Terror
  • Nightmare Cinema
  • The Queen of the Lizards
  • Little Joe
  • Jesus Shows You the Way to the Highway
  • Circus of Books
  • Beastie Boys Story
  • The Onania Club
  • Mean Girls
  • The Occupant
  • La patria del 'Rata'
  • Coffee & Kareem
  • Contagion
  • Brightburn
  • Supernova
  • Blow the Man Down
  • Edmond
  • Robot Jox
  • Dolls
  • Pájaros de ciudad
  • Turkey Shoot
  • The Most Dangerous Game
  • The Hunt
  • La hora incógnita
  • Spenser Confidential
  • The Wolfman
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Jordi's Letters
  • Bacurau
  • Casino Royale
  • The Invisible Man
  • Prey
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • Blood & Flesh: The Reel Life & Ghastly Death of Al Adamson
  • <3
  • Angel Has Fallen
  • Ghosthunter
  • The Swallows of Kabul
  • Fantasy Island
  • Monos
  • Waves
  • VFW
  • Edge of the Axe
  • Egg
  • While at War
  • First Love
  • Bait
  • Holmes & Watson
  • Uncut Gems
  • We Are the Flesh
  • Gretel & Hansel
  • Color Out of Space
  • Manuel y Clemente
  • Dr. No
  • Bad Boys for Life
  • El mundo es nuestro
  • Nightmare City
  • Bliss
  • WHAT DID JACK DO?
  • Domino

See all 209

World map

Highly rated films Kiko is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more