Sort by

Kyle has logged 73 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
Read the review Edit this entry  
02
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
AEW All Out

AEW All Out

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blade II

Blade II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Death Note

Death Note

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
And Now for Something Completely Different

And Now for Something Completely Different

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Detective Heart of America: The Final Freedom

Detective Heart of America: The Final Freedom

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Communion

Communion

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry