By week

Jan Dec
  • 228 Films watched
  • 19 Average per month
  • 4.4 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Navigator: A Medieval Odyssey

Jan 1

Last Film

The Batman

Dec 31

Diary Milestones

Honoring a Broadway Legacy: Behind the Scenes of tick, tick...Boom!
50th Feb 6
Apollo 10½: A Space Age Childhood
100th Apr 18
Funny Pages
150th Sep 20
Scrooge: A Christmas Carol
200th Dec 6

Genres, countries & languages

Comedy
113 films
Adventure
62 films
Action
51 films
Thriller
46 films
Family
46 films
Fantasy
45 films
Drama
45 films
Mystery
39 films
Horror
36 films
Romance
35 films
USA
165 films
UK
42 films
France
19 films
Canada
18 films
Germany
17 films
Australia
8 films
Japan
7 films
Belgium
5 films
Italy
4 films
Spain
4 films
English
201 films
German
11 films
French
5 films
Italian
4 films
Japanese
3 films
Finnish
1 film
Norwegian
1 film
Portuguese
1 film
Swedish
1 film
Music
Average 3.50
Drama
Average 3.43
Documentary
Average 3.42
Animation
Average 3.40
Adventure
Average 3.18
Romance
Average 3.13
Mystery
Average 3.13
History
Average 3.12
Fantasy
Average 3.09
Comedy
Average 3.09
Spain
Average 3.75
Italy
Average 3.50
Germany
Average 3.22
Australia
Average 3.21
Japan
Average 3.21
UK
Average 3.19
USA
Average 3.09
Belgium
Average 3.00
France
Average 2.95
Canada
Average 2.67
Italian
Average 3.50
German
Average 3.20
English
Average 3.08
French
Average 2.80

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 25 Added 66

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Kilian 🎞️’s most liked review

Uncharted

Uncharted

★★★

»Uncharted« hat meine Erwartungen komplett erfüllt und macht dabei glücklicherweise auch keine schwerwiegenden Fehler - heraus kommt Blockbuster-Kost zum abschalten. Tom Holland mag ich in letzter Zeit eh bei fast allem und Mark Wahlberg zeigt wieder einmal, dass er ordentliches comic-timing hat und einfach seine Finger von ernsten Stoffen lassen…

More reviews

Kilian 🎞️’s most liked list

Highs and lows

Highest average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Home Sweet Home Alone
Average weighted rating:

1.4

Most popular

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Hinterkaifeck - Die wahre Geschichte hinter Tannöd

Rated higher than average Patron

The Lone Ranger

★★★★ vs 2.58

The Polar Express

★★★★½ vs 3.20

Midnight in Paris

★★★★★ vs 3.71

American Pie 2

★★★★ vs 2.86

(T)Raumschiff Surprise - Periode 1

★★★★ vs 2.99

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

★★★½ vs 2.51

Rated lower than average Patron

Funny Pages

★★ vs 3.38

Rashomon

★★★ vs 4.23

Just Another Christmas

★★ vs 3.20

The Craft: Legacy

vs 2.18

Blue Iguana

★½ vs 2.57

The Craft

★★½ vs 3.50

Films Kilian 🎞️ watched in 2022

  • The Batman
  • 7 Women and a Murder
  • The Northman
  • The Boss Baby: Christmas Bonus
  • Under Wraps 2
  • The Guardians of the Galaxy Holiday Special
  • Puss in Boots
  • Annabelle's Wish
  • The Lone Ranger
  • The Polar Express
  • Missing Link
  • Supernova
  • The Sea Beast
  • The Test
  • Strange World
  • The Santa Clause 2
  • Klaus
  • Avatar: The Way of Water
  • Ghosts of Christmas Always
  • Home Sweet Home Alone
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Jumanji: The Next Level
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Home Alone
  • Trapped in Paradise
  • A Holiday for Love
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • The Night Before
  • Scrooge: A Christmas Carol
  • Spirited
  • Your Christmas Or Mine?
  • The Santa Clause
  • Merry Swissmas
  • A Magical Christmas Village
  • The 12 Days of Christmas Eve
  • A Christmas Mystery
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Happiest Season
  • Enola Holmes 2
  • Nope
  • Amsterdam
  • Killer Whales
  • Falling for Christmas
  • Teddy's Christmas
  • Christmas in Toyland
  • Hui Buh and the Witch's Castle
  • Hui Buh: The Castle Ghost
  • Beyond the Infinite Two Minutes
  • Jolly Good Christmas
  • Enola Holmes
  • Just Another Christmas
  • Entergalactic
  • Two Santa Clauses
  • tick, tick...BOOM!
  • The Autopsy
  • Graveyard Rats
  • Lot 36
  • Honor Society
  • See How They Run
  • Family Affairs
  • Thor: Love and Thunder
  • Superwho?
  • The Bob's Burgers Movie
  • DC League of Super-Pets
  • Ticket to Paradise
  • Rosaline
  • Guardians of Time
  • David Attenborough: A Life on Our Planet
  • Significant Other
  • Meet Cute
  • A Thousand Lines
  • Don't Worry Darling
  • The Knight Before Christmas
  • My Best Friend's Exorcism
  • Raven's Hollow
  • The Lost City
  • Three Thousand Years of Longing
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Funny Pages
  • Morbius
  • Confess, Fletch
  • About Fate
  • Secret Headquarters
  • The Fog
  • Life Is Beautiful
  • Over the Garden Wall
  • Shark Attack in the Mediterranean
  • Scream
  • Mrs. Harris Goes to Paris
  • The Sorcerer's Apprentice
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Prey
  • Your Name.
  • Knives Out
  • The Most Beautiful Girl in the World
  • The Grand Budapest Hotel
  • Booksmart
  • Sonic the Hedgehog 2
  • Everything Everywhere All at Once
  • Murder She Said
  • A Grand Day Out
  • Song of the Sea
  • Ciao Alberto
  • Luca
  • Before Sunset
  • Midnight in Paris
  • Jackass: The Movie
  • Penguins of Madagascar
  • Madagascar 3: Europe's Most Wanted
  • Madagascar: Escape 2 Africa
  • Madagascar
  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers
  • The Cellar
  • The Craft: Legacy
  • Before Sunrise
  • Mother's Day
  • The Craft
  • Crush
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • The Bad Guys
  • Ambulance
  • Short Night of Glass Dolls
  • The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion
  • Rashomon
  • Urban Legends: Final Cut
  • Urban Legend
  • Cry_Wolf
  • The Outfit
  • Apollo 10½: A Space Age Childhood
  • Choose or Die
  • Joy Ride
  • The Darjeeling Limited
  • Moonshot
  • The Presence of Love
  • Moonfall
  • I Want You Back
  • Fear Street: 1666
  • Fear Street: 1978
  • Out of Sight
  • Fear Street: 1994
  • The Suicide Squad
  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Resident Evil
  • Seance
  • Banana Split
  • Death on the Nile
  • Fractured
  • Nightmare Alley
  • Cosmic Dawn
  • Resident Evil: Welcome to Raccoon City
  • Censor
  • Kimi
  • No Exit
  • Roald Dahl's The Witches
  • Windfall
  • An Impossible Project
  • Three Months
  • Turning Red
  • The Power of the Dog
  • Dead End
  • The Adam Project
  • Supercool
  • The Binge
  • Hot Shots!
  • National Lampoon's Loaded Weapon 1
  • Fruitcake Fraud
  • Uncharted
  • Miss Willoughby and the Haunted Bookshop
  • The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window
  • Miss Fisher and the Crypt of Tears
  • That Awkward Moment
  • Gold
  • Book of Love
  • The Privilege
  • The House
  • WarHunt
  • Honoring a Broadway Legacy: Behind the Scenes of tick, tick...Boom!
  • The Duke
  • The King's Daughter
  • The Royal Treatment
  • The 355
  • Arctic Void
  • Immanence
  • Breaking Surface
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Meander
  • Sex Appeal
  • American Pie Presents: Girls' Rules
  • Big Game
  • Honest Thief
  • The Deep House
  • American Pie 2
  • Umbrella Coup
  • Hinterkaifeck - Die wahre Geschichte hinter Tannöd
  • Blue Iguana
  • Ocean's Eight
  • Scream 2
  • (T)Raumschiff Surprise - Periode 1
  • Ruby & Quentin
  • Intolerable Cruelty
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Every Day

See all 228

World map

Highly rated films Kilian 🎞️ is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Aftersun
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • RRR
  • The First Slam Dunk
  • Kadaisi Vivasayi
  • Kaguya-sama: Love Is War -The First Kiss That Never Ends-
  • Joyland

Highly rated with Kilian 🎞️’s friends Patron

  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Bo Burnham: Inside
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Se7en
  • The Godfather
  • Parasite
  • Mad Max: Fury Road
  • Inglourious Basterds
  • The Dark Knight
  • The Godfather: Part II
  • Fight Club
  • Star Wars
  • Jurassic Park
  • Alien
  • Dune
  • The Father
  • The Matrix
  • Jaws
  • Heat
  • Mulholland Drive
  • Total Recall
  • Raiders of the Lost Ark
  • Klaus
  • Halloween
  • Die Hard
  • Everything Everywhere All at Once
  • American Psycho
  • Knives Out
  • The Batman
  • Predator
  • The Lighthouse
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Scream
  • Reservoir Dogs
  • RRR
  • Aliens
  • The Rescue
  • Midsommar
  • Get Out
  • The Witch
  • Léon: The Professional
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Promising Young Woman
  • Another Round
  • Decision to Leave
  • Drive My Car
  • Fantastic Mr. Fox
  • Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith
  • A Taxi Driver
  • Batman Returns
  • Riders of Justice
  • The Innocents
  • Top Gun: Maverick
  • The Banshees of Inisherin
  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts
  • The Suicide Squad
  • The Exorcist
  • Licorice Pizza
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more