Sort by

fernando on film has logged 166 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Run

Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Edit this entry  
08
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
11
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
09
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Edit this entry  
20
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Edit this entry  
18
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Edit this entry  
28
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Edit this entry  
22
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Kitty

Kitty

2016
×
★★★★★
Edit this entry