Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
fernando

fernando

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for fernando
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • fernando’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • All That Jazz

    All That Jazz 1979

    ★★★★★ Rewatched by fernando 21 Jun 2022

    A truly cinematic experience of a lifetime

  • The King of Comedy

    The King of Comedy 1982

    ★★★★★ Watched by fernando 19 Jun 2022

    just like Machiavelli once said: “The ends justify the means.” go, Rupert!

  • Law of Desire

    Law of Desire 1987

    ★★★★★ Watched by fernando 14 Jun 2022

    if Antonio Banderas fell in love with me to the point he starts killing people to be with me I’d be the happiest person in the world

  • Cinema Paradiso

    Cinema Paradiso 1988

    ★★★★★ Watched by fernando 11 Jun 2022

    I LOVE CINEMA

  • Fire Island

    Fire Island 2022

    ★★★★ Watched by fernando 04 Jun 2022

    One of the best rom-coms in ages! This is a gay masterpiece. Happy pride month everyone!!!!!!

  • A Woman Under the Influence

    A Woman Under the Influence 1974

    ★★★★★ Rewatched by fernando 29 May 2022

    john cassavetes and gena rowlands kinda the best duo ever <3

  • Pleasure

    Pleasure 2021

    ★★★★ Watched by fernando 25 May 2022

    I had low expectations for this and ended up being so good. I’m actually in awe!

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★ Watched by fernando 25 May 2022

    not my favourite film genre but big, strong men covered in mud and blood and anya taylor-joy watering in the mother lake was enough for me to sit down

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★½ Watched by fernando 25 May 2022

    Couldn’t relate to this. I have a great relationship with my mum.

  • Conversations with Friends

    Conversations with Friends 2022

    Watched by fernando 17 May 2022

    It is extremely weird watching Joe Alwyn fucking on screen like that’s Taylor Swift’s boyfriend 😭

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World 2021

    ★★★★★ Rewatched by fernando 08 May 2022

    I am never getting tired of watching this masterpiece

  • Pleasantville

    Pleasantville 1998

    ★★★★½ Watched by fernando 01 May 2022

    across the universe by fiona apple <3

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 12

Review Tags

16
  • 2021
  • watched alone
  • quarantine movies
  • rewatch
  • quarantine
  • netflix
  • 2020
  • my anxiety could've killed me
  • 2022
  • amazon
  • female editor
  • hbo
  • horror in film
  • i hate letterboxd influencers
  • i want to fuck the pope
  • i'm obsessed
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro