Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Elvis

Elvis

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
First Blood

First Blood

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
We Own This City

We Own This City

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Girl in the Picture

Girl in the Picture

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Natural

The Natural

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jerrod Carmichael: Rothaniel

Jerrod Carmichael: Rothaniel

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Windfall

Windfall

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
After Yang

After Yang

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fresh

Fresh

2022
×
★★
Read the review Edit this entry