Sort by

"clem" has logged 295 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Edit this entry  
29
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Truth

The Truth

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Comet

Comet

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★½
Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Edit this entry  
26
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★½
Edit this entry  
24
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Unknown Saint

The Unknown Saint

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Emilie Muller

Emilie Muller

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
★★★★
Edit this entry  
17
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
Edit this entry  
15
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Cashback

Cashback

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Nutcracker

Nutcracker

2019
×
Edit this entry  
01
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Pig Walks

The Pig Walks

2002
×
Edit this entry  
19
Ant Head

Ant Head

2018
×
Edit this entry  
19
Sailing with Bushnell Keeler

Sailing with Bushnell Keeler

1967
×
Edit this entry  
19
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
Edit this entry  
19
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Edit this entry  
19
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
19
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Rumba

Rumba

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry