Sort by

"clem" has logged 550 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Future

The Future

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Café Lumière

Café Lumière

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Grass

Grass

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
28
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Somebody

Somebody

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Thumbsucker

Thumbsucker

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Hannah Takes the Stairs

Hannah Takes the Stairs

2007
×
★★★½
Edit this entry  
25
Seberg

Seberg

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Acid Rain

Acid Rain

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Divergent

Divergent

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★½
Edit this entry  
14
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Taylor Swift City of Lover Concert

Taylor Swift City of Lover Concert

2020
×
Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
03
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
02
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
01
La Ricotta

La Ricotta

1963
×
Edit this entry  
01
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Edit this entry