Sort by

Kimball has logged 316 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Uncorked

Uncorked

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Canvas

Canvas

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
The Christ Child: A Nativity Story

The Christ Child: A Nativity Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hulk

Hulk

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
12
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
The Disney Holiday Singalong

The Disney Holiday Singalong

2020
×
★★
Edit this entry  
08
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Into the Unknown: Making Frozen II

Into the Unknown: Making Frozen II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
From Our Family to Yours

From Our Family to Yours

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker

Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Homemade

Homemade

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bombshell

Bombshell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Meadowland

Meadowland

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
For Your Consideration

For Your Consideration

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry