Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Young Adult Matters

Young Adult Matters

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Better Days

Better Days

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Soul Mate

Soul Mate

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Maurice

Maurice

1987
×
Read the review Edit this entry  
02
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bwakaw

Bwakaw

2012
×
Edit this entry  
16
Kisapmata

Kisapmata

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Lola Igna

Lola Igna

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Same People

The Same People

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Balangiga: Howling Wilderness

Balangiga: Howling Wilderness

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Ma' Rosa

Ma' Rosa

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ordinary People

Ordinary People

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Magnifico

Magnifico

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Birdshot

Birdshot

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Gold, Silver, Death

Gold, Silver, Death

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Die Beautiful

Die Beautiful

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Barber's Tales

Barber's Tales

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★
Edit this entry  
10
Respeto

Respeto

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Fukuoka

Fukuoka

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Honor Thy Father

Honor Thy Father

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
Edit this entry  
05
Inside Out

Inside Out

2015
×
Edit this entry  
05
Megamind

Megamind

2010
×
Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Anita's Last Cha-Cha

Anita's Last Cha-Cha

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cruella

Cruella

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Ode to Nothing

Ode to Nothing

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry