• Free Guy

    Free Guy

    ★★★★

    Extra two stars for the soundtrack and Jodie Comer.

  • I'm a Cyborg, But That's OK

    I'm a Cyborg, But That's OK

    ★★★★

    Granny: The purpose of existence is.......
    *backflips into the thin air*

  • Re:Mind

    Re:Mind

    ★★★

    I thought I would see some blood but it was milder than I anticipated and I'm gonna confess the main reason I watched this is because someone mentioned there'd be a wlw couple and I was so excited, well 'excited' was an understatement. I'm always exhilarated to see a wlw representation in Japanese media, and that intro song was so good!!

  • Linda Linda Linda

    Linda Linda Linda

    ★★★★★

    The 114 minutes runtime feels too short. Give me 200 minutes of an all-girls highschool band singing pop-punk songs and I'd enjoy every second of that. All of the songs were great I love it so much. <3

  • Rope

    Rope

    ★★★★½

    I WAS AT THE EDGE OF MY SEAT.

  • Young Adult Matters

    Young Adult Matters

    ★½

    see? homosexuality is the best birth control. be gay do crimes y'all.

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★

    I love feeling clueless, then after watching those youtube videos that explains the whole film my pretentious self would nod and say "yeah that's what I thought too!"

  • Maurice

    Maurice

    "Maurice, think how easy life is for people who don't have to go through all this, this secrecy."

    Clive Durham str8 era, we hate to see it.

  • Ordinary People

    Ordinary People

    ★★★

    Baby Arjan at the start of the film: 👶
    Baby Arjan after 30 minutes of the film:

  • Magnifico

    Magnifico

    ★★★★★

    *sounds of ugly crying*

  • Birdshot

    Birdshot

    Ano kaya lasa ng isang endangered Philippine eagle na di na kayang mag-survive sa labas ng sanctuary kasi the human race is so terrible they ruin everything.

  • Fukuoka

    Fukuoka

    ★★★★½

    Not gonna lie I watched this because I saw a clip of Park So-dam kissing a girl in front of a tower and it INTRIGUED me. I didn't end up disappointed though. Such an endearing, strangely warm film.