RSS feed for Kimberley
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Turning

The Turning

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Woods

The Woods

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hostel: Part II

Hostel: Part II

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Relic

The Relic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
Read the review Edit this entry  
20
Cabin Fever 2: Spring Fever

Cabin Fever 2: Spring Fever

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Black Cat

The Black Cat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Valerie on the Stairs

Valerie on the Stairs

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Family

Family

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Apollo 18

Apollo 18

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Polyester

Polyester

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sinister

Sinister

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
Ghost Stories

Ghost Stories

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Dracula

Dracula

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mortuary Collection

The Mortuary Collection

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Countdown

Countdown

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Brightburn

Brightburn

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tormented

Tormented

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry