RSS feed for Mart

Mart has logged 172 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Pitch Black Heist

Pitch Black Heist

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Microbe and Gasoline

Microbe and Gasoline

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wait

The Wait

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghost mountaineer

Ghost mountaineer

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Insight

Insight

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Escaping Riga

Escaping Riga

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Triple Trouble

Triple Trouble

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ma

Ma

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Repentance

Repentance

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Comet in Moominland

Comet in Moominland

1992
×
★★★½
Edit this entry  
13
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Raven

The Raven

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Amy

Amy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Youth

Youth

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mia Madre

Mia Madre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Souls

Black Souls

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Real Steel

Real Steel

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry