Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Free Guy

Free Guy

2021
×
Edit this entry  
09
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Woodsman

The Woodsman

2004
×
★★½
Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★½
Edit this entry  
10
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★
Edit this entry  
08
Secretary

Secretary

2002
×
★★½
Edit this entry  
06
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★
Edit this entry  
05
The Descent

The Descent

2005
×
★★½
Edit this entry  
04
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Edit this entry  
01
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
Being There

Being There

1979
×
★★★
Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★
Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★½
Edit this entry  
02
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★
Edit this entry  
28
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★
Edit this entry  
28
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Edit this entry