Sort by

brady has logged 112 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American History X

American History X

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sky High

Sky High

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
Read the review Edit this entry  
22
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Return of Swamp Thing

The Return of Swamp Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry