Sort by

kingfrais has logged 198 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dr. Dolittle 2

Dr. Dolittle 2

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Doctor Dolittle

Doctor Dolittle

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cloud Whispers

Cloud Whispers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Emil and the Detectives

Emil and the Detectives

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don Camillo: Monsignor

Don Camillo: Monsignor

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Flight Before Christmas

The Flight Before Christmas

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Story of Us

The Story of Us

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sinister Monk

The Sinister Monk

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Gunman

The Gunman

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989

B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
04
Otto - The Movie

Otto - The Movie

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Asphaltgorillas

Asphaltgorillas

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tarantula

Tarantula

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Meg

The Meg

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Room 237

Room 237

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Senna

Senna

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Housesitter

Housesitter

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Coffee in Berlin

A Coffee in Berlin

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry