Sort by

Andrew | A.J. has logged 564 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Catwoman

Catwoman

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Promised Land

Promised Land

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tim and Eric's Billion Dollar Movie

Tim and Eric's Billion Dollar Movie

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Longest Yard

The Longest Yard

2005
×
Read the review Edit this entry  
10
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Miss Pettigrew Lives for a Day

Miss Pettigrew Lives for a Day

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Animal House

Animal House

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Clerks

Clerks

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Loving

Loving

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Meet the Blacks

Meet the Blacks

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scoop

Scoop

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
David Blaine: Beyond Magic

David Blaine: Beyond Magic

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Heathers

Heathers

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry