Sort by

Andrew | A.J. has logged 203 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry