RSS feed for Max

Max has logged 38 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Viva

Viva

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tales of Beatrix Potter

Tales of Beatrix Potter

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
God's Not Dead

God's Not Dead

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
27
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
Garfield's Thanksgiving

Garfield's Thanksgiving

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Winnie the Pooh Thanksgiving

A Winnie the Pooh Thanksgiving

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Play It Again, Charlie Brown

Play It Again, Charlie Brown

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
This Is America, Charlie Brown

This Is America, Charlie Brown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Edit this entry  
22
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Great Debaters

The Great Debaters

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Breakthrough

Breakthrough

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Zorba the Greek

Zorba the Greek

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry