Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Edit this entry  
07
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★
Edit this entry  
05
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1943
×
★★★
Edit this entry  
03
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Roxanne

Roxanne

1987
×
★★★
Edit this entry  
03
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★
Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★½
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Leaving Neverland

Leaving Neverland

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Edit this entry  
22
The Wife

The Wife

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Interview with a Serial Killer

Interview with a Serial Killer

2008
×
★★
Edit this entry  
18
Bayou Blue

Bayou Blue

2011
×
★★½
Edit this entry  
18
Unseen

Unseen

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Tales of the Grim Sleeper

Tales of the Grim Sleeper

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fyre

Fyre

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
RBG

RBG

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Happy Valley

Happy Valley

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
The Hunting Ground

The Hunting Ground

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
Holy Hell

Holy Hell

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Religulous

Religulous

2008
×
★★½
Edit this entry  
09
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Edit this entry