Kabir has logged 289 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Marisa

Marisa

2009
×
Edit this entry  
29
Camera

Camera

2000
×
Edit this entry  
29
The Nest

The Nest

2013
×
Edit this entry  
29
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
Edit this entry  
29
Clip

Clip

2012
×
Edit this entry  
28
Zero Motivation

Zero Motivation

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jane LA

Jane LA

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Son of a Gun

Son of a Gun

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
Top Five

Top Five

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Regarding Susan Sontag

Regarding Susan Sontag

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
Edit this entry  
11
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Last Night

Last Night

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Voice Over

Voice Over

2011
×
★★
Edit this entry  
01
Wanderers

Wanderers

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Banksy Does New York

Banksy Does New York

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hello Ladies: The Movie

Hello Ladies: The Movie

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sleepwalker

The Sleepwalker

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Predestination

Predestination

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Heart Machine

The Heart Machine

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Chaser

Chaser

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Foureyes

Foureyes

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Wyatt Cenac: Brooklyn

Wyatt Cenac: Brooklyn

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kill the Messenger

Kill the Messenger

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Bird People

Bird People

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Excision

Excision

2012
×
Edit this entry  
02
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
American Mary

American Mary

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry