Kabir has logged 22 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Seven Up!

Seven Up!

1964
×
★★★
Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Time Travel Lover

Time Travel Lover

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cannibal

Cannibal

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
La Ronde

La Ronde

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry