Sort by

Matt has logged 275 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
Edit this entry  
28
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Days

Last Days

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elephant

Elephant

2003
×
Read the review Edit this entry  
21
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★
Edit this entry  
17
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
Edit this entry  
12
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
Edit this entry  
10
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Edit this entry  
08
Click

Click

2006
×
★★★
Edit this entry  
07
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry