Sort by

The has logged 37 entries for films during 2005.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mercury Rising

Mercury Rising

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Making the Game

Star Wars: Episode III - Making the Game

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
Read the review Edit this entry  
05
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
Read the review Edit this entry  
23
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Pacifier

The Pacifier

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cats & Dogs

Cats & Dogs

2001
×
Read the review Edit this entry  
20
X2

X2

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Flightplan

Flightplan

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Santa vs. the Snowman

Santa vs. the Snowman

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rugrats: All Growed Up

Rugrats: All Growed Up

2001
×
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Titan A.E.

Titan A.E.

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Pokémon 3: The Movie - Spell of the Unown

Pokémon 3: The Movie - Spell of the Unown

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Robots

Robots

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Chronicles of Riddick: Dark Fury

The Chronicles of Riddick: Dark Fury

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Chronicles of Riddick

The Chronicles of Riddick

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gettysburg

Gettysburg

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★½
Read the review Edit this entry