RSS feed for Luis

Luis has logged 110 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Edit this entry  
23
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
San Andreas

San Andreas

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Edit this entry  
09
Die Unsichtbaren

Die Unsichtbaren

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Self/less

Self/less

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nerve

Nerve

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Edit this entry  
18
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Only God Can Judge Me

Only God Can Judge Me

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Asphaltgorillas

Asphaltgorillas

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
I... For Icarus

I... For Icarus

1979
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Plan B

Plan B

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
Edit this entry  
24
Suburra

Suburra

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Good Year

A Good Year

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★
Edit this entry