RSS feed for Kinsey

Kinsey has logged 137 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ghost and the Darkness

The Ghost and the Darkness

1996
×
★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Come and See

Come and See

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read the review Edit this entry  
17
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Johnny Be Good

Johnny Be Good

1988
×
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Read the review Edit this entry  
13
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★½
Edit this entry  
11
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★½
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
05
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Evan Almighty

Evan Almighty

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Avengers

The Avengers

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★½
Edit this entry  
29
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
Read the review Edit this entry  
26
Thor

Thor

2011
×
Read the review Edit this entry  
25
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
Iron Man

Iron Man

2008
×
Read the review Edit this entry  
24
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry