Kirenia has logged 102 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Araya

Araya

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Traffic

Traffic

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Temple Grandin

Temple Grandin

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Tiger and the Snow

The Tiger and the Snow

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Monsieur Vincent

Monsieur Vincent

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Youth

Youth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Omen

The Omen

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Everest

Everest

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hollywood Ending

Hollywood Ending

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Curtains

Curtains

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
8½

1963
×
Read the review Edit this entry  
17
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Little Prince

The Little Prince

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry