Sort by

Al has logged 218 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
Edit this entry  
19
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★
Edit this entry  
13
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
09
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★½
Edit this entry  
06
Clockers

Clockers

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Very Nice, Very Nice

Very Nice, Very Nice

1961
×
Edit this entry  
30
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★½
Edit this entry  
21
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★½
Edit this entry  
20
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★½
Edit this entry  
19
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Edit this entry  
14
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Ritual

Ritual

1979
×
Edit this entry  
14
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★½
Edit this entry  
06
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★½
Edit this entry  
04
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★
Edit this entry  
04
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
Edit this entry  
25
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Incident On and Off a Mountain Road

Incident On and Off a Mountain Road

2005
×
★★½
Edit this entry  
23
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★
Edit this entry  
21
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
20
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Kill List

Kill List

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★
Edit this entry  
12
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★
Edit this entry  
12
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Edit this entry