• White Lie

    White Lie

    ★★★½

    More movies about queer people being manipulative assholes. Please and thanks 🥰

  • Steel Magnolias

    Steel Magnolias

    ★★★★½

    Ouiser is what I aspire to be when I’m an old hag

  • X-Men Origins: Wolverine

    X-Men Origins: Wolverine

    ★★★

    If we forget how disrespectful this movie is to Deadpool and how the continuity is total ass in this movie, it’s pretty solid. There’s as always great acting in this and I really love Victor and Logan’s relationship in this. It’s tragic and just makes me wish things could be different for them, cause you can tell they love each other, but they just have such different beliefs, I’ve always found their brotherhood to be very sad. It’s amplified when Logan’s memories get erased. Overall this movie is fairly entertaining and not completely unwatchable.

  • Deadpool

    Deadpool

    ★★★½

    I remember this being hilarious, while it was funny it wasn’t as funny as I remember, but overall Ryan Reynolds plays Wade/Deadpool so fucking accurately it’s kinda insane. His performance is what makes this movie as good as it is.

  • Fantastic Four

    Fantastic Four

    ★★★½

    I still think the casting was perfect for this. And the humor? Top notch. Plot is kinda weak but let’s be honest I’m not watching this for the plot, I’m watching it for the found family trope. The only thing that really sucks is Doctor Doom, like how did y’all fuck up one of the baddest bitches in all of comic book history? Anyways I wanna be in a triade with Reed and Sue 💖

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★★

    I’m utterly convinced that people who don’t like this movie either 
    A. Don’t like campy horror movies 
    Or B. Don’t like to have fun

  • Inhumans: The First Chapter

    Inhumans: The First Chapter

    ★★★

    Fuck it. I was way too harsh on this show. Honestly it’s really not as bad as everyone makes it out to be. It had such potential but was sadly wasted. I actually really like the characters in this surprisingly. Like Black Bolt and Maximus are awesome and are intriguing as fuck. The first episode is the best (cause we’re barely on Earth) and while the rest of the show ranges from mid to boring, I still think it’s watchable.…

  • Ant-Man and the Wasp

    Ant-Man and the Wasp

    ★★★★

    Ah this was such a nice break from the void that Infinity War left me feeling. This was better than I remember and a lot more funny than I remember too. I’ve always found Scott to be a very underrated character and I think his movies are underrated too, they’re all fun heist movies with great humor and a nice heart to them. 
    I love the relationship Scott has with his daughter, they are seriously so sweet. Wish I had…

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★½

    Oh my god, my god; this film still hold up and is still just as amazing when I saw it for the first time in the theatre. It somehow got everyone’s characterizations correct (minus the Hulk, I do not like at all why they did to him, but I got more Banner at least) that’s a feat all on its own. Everything ties together so well, the build up for 10 years at this point was worth it. 
    I found…

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★½

    I remember when I first saw this movie, I thought it was fine, nothing immensely special. But I hadn’t seen it since it was released and I think I was a bit harsh on it. Cause this movie is better than I remember, there’s some really creative stuff in this; like Wakanda is stunning but it’s a shame we don’t see more of it. The tribes are really interesting but we know little to nothing about any of them. 
    Music…

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★★★

    Started to pick back up my MCU rewatch and this is where I stopped??? For whatever reason. 
    This movie fucks so hard it’s insane. Taika should direct every Thor movie for the rest of the MCU. The way he writes these characters and develops them is some of the best in the MCU. I’ve always loved Thor but this movie somehow makes me love him even more. (Protector of Lesbians btw, don’t ask just accept) 
    Taika should’ve written the Loki…

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Superhero movies can stop trying to make fight scenes a thing cause nothing will top the music note fight scene. You hear me, NOTHING. 

    I would also like to add that Danny Elfman needs his ass ate cause this OST was GODDAMN AMAZING


    Also so happy I got to watch Captain Carter die, thank you Sam Raimi