Sort by

Stephen has logged 227 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kimi

Kimi

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spirited

Spirited

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider

Spider

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Brood

The Brood

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crash

Crash

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ring

Ring

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Light & Magic

Light & Magic

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tora! Tora! Tora!

Tora! Tora! Tora!

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Treasure Island

Treasure Island

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry