RSS feed for Waqar

Waqar has logged 83 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
Read the review Edit this entry  
25
Akira

Akira

×
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Isle

The Isle

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gerry

Gerry

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Exotica

Exotica

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Time

Time

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
Read the review Edit this entry  
08
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bad Guy

Bad Guy

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Patlabor: The Movie

Patlabor: The Movie

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Breath

Breath

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
Read the review Edit this entry  
25
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry