2019

Waqar Waqar’s year in review

Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • The King

    ★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • La Haine

    ★★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • Close-Up

    ★★★★★

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★★

  • Fireworks

    ★★★★★

  • A Bittersweet Life

    ★★★★★

  • Maborosi

    ★★★★★

  • Suzhou River

    ★★★★★

  • Blue Spring

    ★★★★★

  • Burning

    ★★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • The Third Man

    ★★★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★½

  • Miller's Crossing

    ★★★★½

  • Minding the Gap

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 83 Films watched
  • 6.9 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Come and See

Mar 11

Last Film

Paths of Glory

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
70 films
Crime
19 films
Thriller
16 films
Romance
15 films
Action
11 films
Comedy
10 films
Mystery
10 films
War
7 films
Sci Fi
5 films
History
4 films
USA
31 films
Japan
19 films
South Korea
12 films
France
11 films
UK
6 films
China
5 films
Hong Kong
4 films
Denmark
3 films
Germany
3 films
Sweden
3 films
English
44 films
Japanese
17 films
Korean
11 films
French
9 films
German
8 films
Chinese
7 films
Cantonese
5 films
Italian
5 films
Spanish
4 films
Russian
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 88 Added 1408

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Waqar’s most liked review

Uncut Gems

★★★★½

The frenetic trail of misfortune. A 130-minute opiate of pure fucking anxiety, of innumerable heart palpitations and a level of tension in a film that's almost unmatched. If Good Time felt like overdosing on a couple pills of aderall then Uncut Gems is like grinding every pill in the box…

More reviews

Waqar’s most liked list

18x4 Director Challenge (12/72)

A simple premise. Eighteen directors, four films each. 

Easy way to acquaint myself with the works of directors who I've never watched before or just haven't watched enough of. Should keep me busy for the majority of 2020. See notes for progress and linked reviews.
----------------------------------------------------
🇯🇵 | Yasujirō Ozu | (2/4)…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Twilight Saga: New Moon
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Butterfly of Love
Average weighted rating:

3.4

Films Waqar watched in 2019

  • Paths of Glory
  • Ivan's Childhood
  • Rope
  • Seven Samurai
  • Akira
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Kubo and the Two Strings
  • Marriage Story
  • American Honey
  • A Bittersweet Life
  • The Isle
  • Tale of Cinema
  • Uncut Gems
  • The Salesman
  • Reprise
  • Mountains May Depart
  • Gerry
  • Badlands
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Twilight
  • The King
  • The Third Man
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Joker
  • The King of Comedy
  • The Wind Rises
  • Exotica
  • Miller's Crossing
  • Millennium Mambo
  • Kaili Blues
  • Castaway on the Moon
  • If Beale Street Could Talk
  • Time
  • The Hunt
  • Kikujiro
  • Kids Return
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Angel's Egg
  • Peppermint Candy
  • Apocalypse Now
  • Leave No Trace
  • Irma Vep
  • Bad Guy
  • Mikey and Nicky
  • La Haine
  • Patlabor: The Movie
  • Breath
  • The Human Condition I: No Greater Love
  • Cléo from 5 to 7
  • Days of Heaven
  • Pitfall
  • Road House
  • Parasite
  • La Jetée
  • Mother
  • Mysterious Skin
  • Maborosi
  • First Reformed
  • Blue Spring
  • Election
  • Radiohead: In Rainbows – From the Basement
  • Accident
  • Ash Is Purest White
  • Mad World
  • Blissfully Yours
  • Suzhou River
  • As Tears Go By
  • Midsommar
  • Butterfly of Love
  • Tramps
  • Fireworks
  • Magnolia
  • Minding the Gap
  • Papillon
  • The Square
  • Close-Up
  • Birds of Passage
  • Séance
  • Burning
  • Blade of the Immortal
  • Ichi the Killer
  • Ghost Dog: The Way of the Samurai
  • Come and See

World Map

Highly rated films Waqar is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Bring the Soul: The Movie
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more