Sort by

KJ has logged 260 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Edit this entry  
12
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
Edit this entry  
09
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kompromat

Kompromat

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★
Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★
Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★
Edit this entry  
21
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Revolt of the Zombies

Revolt of the Zombies

1936
×
Edit this entry  
18
I Am Alfred Hitchcock

I Am Alfred Hitchcock

2021
×
Edit this entry  
17
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★
Edit this entry  
13
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
Edit this entry  
28
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
★½
Edit this entry  
25
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Edit this entry