• Zola

    Zola

    ★★½

    If I had to describe @zola I’d say it’s a fever dream that feels distant from reality through its outlandish plot and characters. However despite that facet dream esc feeling, @zola is a true story based off a series of 148 tweets that involves some very dark and haven’t events for every party involved. While I liked how in your face the narrative was, through its 4th wall breaks, uncomfortable and bold visuals and it’s sound design, it’s a hard movie…

  • The Graduate

    The Graduate

    ★★★★★

    I graduated high school yesterday so I felt this would be a very fitting watch. I’ve had a lot going on but I can finally say because of high school being done and having less on my plate I’ll be able to post more frequently until the next chapter starts. Also thank you for sticking by me and my account despite my bursts of inactivity over the last 4 months. I’ll be more active and have more reviews from here on…

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★½

    Halloween Kills has great kills, some good thrills but ultimately ends up feeling like a dragged out and convoluted set up for Halloween Ends. If the whole movie was as good and as tense as the final twenty minutes this would have a much higher rating and not ruined the greatness of its 2018 predecessor. 

    -
    Also check out my short film ALONE if you want to.

  • The House That Jack Built

    The House That Jack Built

    ★★★½

    The House That Jack Built, isn’t a easy film to digest. There’s a lot to it that I’m unsure how to digest or even speak about. I like how the discussions between Virgil and Jack were handled creating a viewpoint into this psychotic unreliable narrators mind through art and philosophy and how it links in the grand scheme of his head. However I didn’t like how some of it became pretentious reiterating the same pints two times over. I liked…

  • The Babadook

    The Babadook

    ★★★★

    The Babadook is a very rare movie that truly terrifies me. Jennifer Kent does so much in her directing to not only get top tier performances, especially the leads Essie Davis and the child actor. Jennifer Kent also created a horror film that hides its conflict and ‘antagonist’ in the background  and because of those two factors the atmosphere is always amplified to hugest degree of heart wrenching terror. It’s such depressing  film, portraying a metaphor on grief it’s darkest and…

  • Lake Mungo

    Lake Mungo

    ★★★½

    Lake Mungo is a chilling meditation on grief. For the first twenty minute or so the mockumentry style this inhabits  had me very convinced this was real and was aired on SBS back in 2008 when it released.. It felt too real at times leaving me with chills and genuine terror which not many horror films do. I think at times this does venture into the obvious for the sake of atmosphere but it worked every time it had too.…

  • Fargo

    Fargo

    ★★★★½

    Sorry to break it to you all but this isn’t actually based on a true story at all and that’s why I love this so much. The first time I watched this I was in awe at the ridiculousness of the truth, but finding out it was a load of crap made this viewing better. Being strung along into a story assuming it’s true makes every part of the direction genius, it makes everything have more of an impact from characterisation…

  • Beyond the Valley of the Dolls

    Beyond the Valley of the Dolls

    ★★★★½

    ‘THE FILM YOU ARE ABOUT TO SEE IS NOT A SEQUEL TO "VALLEY OF THE DOLLS." IT IS WHOLLY ORIGINAL AND BEARS NO RELATIONSHIP TO REAL PERSONS, LIVING OR DEAD. IT DOES, LIKE "VALLEY OF THE DOLLS" DEAL WITH THE OFT-TIMES NIGHTMARE WORLD OF SHOW BUSINESS BUT IN A DIFFERENT TIME AND CONTEXT. ‘

    Nothing could have prepared me for Beyond The Valley of Dolls. I thought that opening slide would be understatement for what I was going to experience,…

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

    This is my third time watching Quentin Tarantino’s  Once Upon A Time... in Hollywood and it’s as good if not even better than when I first watched. I first watched it the day it opened on a Friday morning  a in cinema with my Pop. Yeah having that experience alone solidifies my love for this film. But if I take away that experience it’s the all star performances which truly make this film truly special. The performances capture each part and…

  • Joker

    Joker

    ★★★

    Todd Phillips Joker is undeniably cinematic and it has many great elements most notably Joaquin Phoenix’s Oscar winning performance. It however try’s to say something about society that is simply drowned out by its dreary and bleak atmosphere. This is my biggest criticism of this film, it is basically silent. It is bleak for the sake of being bleak and at times it felt it went too with this sort of emotion. This for me first came in the form…

  • Wake in Fright

    Wake in Fright

    ★★★★½

    Wake In Fright is my personal favourite film that’s come out of this country and yeah it may also be one of the best things to come out this country. It’s engrossing using the Australian outback as a desolate wasteland that slowly traps and spirals our main character in his own violent drunkenness. It’s brutal and disturbing as it doesn’t hold back deconstructing the Australia’s prominent drinking culture to explore toxic masculinity. Surprisingly after 50 years since the release of this film…

  • He's All That

    He's All That

    This is utter shit but it’s a good laugh. By the time December hits this will be even more dated and even more cringy then it already is. Love the very subtle product placements.

    2/10